0

Kefir & Kombucha Market

Kefir (Süt Kefiri)

2009 yılından beri kefir yapıyor ve üretiyorum. Bu zamana kadar kesintiye uğramadan sürekli mayaladım. Sürekli çoğaldı ve çoğalmaya devam ediyor. İlk zamanlar akraba, arkadaş, tanıdıklara dağıttık. Marketlerde satılan hazır kefirden farklı bu evde kendiniz ürettiğiniz kefir. Katkısız ve doğal.
İsteyenlere kargo ile tüm Türkiye'ye gönderiyoruz.
Not: Ürünlerin kullanımı hakkında sorularınız varsa özel mesaj, e-posta, sms gibi yollardan sormayaınız lütfen. Herkesin görebileceği sosyal medya yöntemlerini kullanınız. Hepsine en kısa sürede cevap verilir.

Kombucha için buraya tıklayınız.

tıklayınız.

Kefir üretimi

hazırlanış videolu anlatım

Dışarıda (oda sıcaklığında) 24 saat civarı bekletilen kefirin işlenmesi videosunu izlemek için . Bu videoda gördüğünüz kefir mayasının miktarı aslında çok fazla. Bundan çok çok az miktarla da kefir yapmak mümkün. Zaten belli bir süre sonra istemediğiniz kadar maya çoğalacaktır.

Metal süzgeç ve kaşık kullanmayınız. Uzun süredir videodaki süzgeci kulandım, şimdi ise çok daha iyi bir süzgeç buldum. Tavsiye ederim. Kavanozunuzun ağzını tülbent benzeri bir bez ve lastik ile kapatın. Hava almalı mayalar. Sütün ısısı oda sıcaklığı veya buzdolabı, farketmez.

Not:

Miktara ve sizin damak zevkinize göre mayalama süresi 8-36 saat arası değişebilir. Birkaç deneme sonrasında ideal süreleri kendinize göre ayarlarsınız. Sonuçta 12 saat te mayalansa 48 saat te mayalansa içilmez diye bir sorun yok, sadece tadı değişiyor. Ama bu süreleri aşarsanız mayalar besin bulamayacağı için zarar görmeye başlar. Uzun süre (15 güne kadar en fazla) mayalama yapmayacaksanız kavanoza süt ekleyip (2-3 parmak mayanın üstünü kapatacak şekilde) buz dolabında saklayabilirsiniz. Ben şahsen hiç denemedim, çünkü her zaman mayalamaya devam ettim. Taitile çıksam da, yazlığa gitsem de yanımda götürdüm.

Kefir mayası / süt oranı tavsiyesi:
1/5 maya + 4/5 süt civarında olabilir. Ağırlık olarak değil, hacim olarak bu oranlar geçerlidir. Sütün soğuk olması tercihimdir.

Özetlersek : üstüne soğuk süt (ısıtılmış olmayacak) koyup oda sıcaklığında mayalayıp yaklaşık 24 saat sonra süzüyorsunuz. Süzgeçten akanı içip kalanı su ile ( içilebilir musluk suyu da olabilir ) temizleyip temiz bir kaba koyduktan sonra üstüne tekrar süt dolduruyorsunuz. Ve bunu yıllarca yapabiliyorsunuz. Dilerseniz içmeden ürünün içine reçel, bal vs.. katabilirsiniz.

sipariş kargo ile

  • 1. Ürünleri sepete ekleyin
  • 2. Toplam miktarı Havale/Eft yapın
  • 3. Sipariş Formunu doldurun

Ödeme seçeneği:
Havale veya eft

Hakan KIRIK
Garanti Bankası
357 - 6688652 ORTAKLAR CADDESİ
TR10 0006 2000 3570 0006 6886 52

TR'siz ve boşluksuz IBAN :
100006200035700006688652

Garanti bankası QR kod ile göndermek için tıklayın.

Sepetinizi onayladıktan sonraki adımda belirteceğiniz Eposta adresi ve telefon bilginiz ile siparişinizi 'GÖNDERİ DURUMU'ndan her an takip edebilirsiniz.
Kargo ücreti size aittir.

Satış sözleşmesi: Sözleşmeyi kabul ediyorum

Not:

İstanbul'dan tüm Türkiye'ye kargoyla cam kavanozda (üstü süt ile doldurulmuş olarak) 1-2 iş gününde elinizde.

Eğer kargonun her gün uğramadığı bir bölgede iseniz bunu bana belirtin ki kargoyu telefon ihbarlı yollayayım. Bu durumda kargoyu şubeden siz teslim almalısınız. Aksi halde kargo şubesinde dağıtım gününe kadar bekler ve bozulma riski ortaya çıkar. Normal durumda da telefon ihbarlı gönderi talep edebilirsiniz tabi ki. 

Maya ve Kefir Fiyatı

Taze yaş maya
10 gr: 35 TL
20 gr: 60 TL
30 gr: 85 TL
100 gr , 200 gr, 500 gr gibi siparişler için lütfen fiyat danışınız.
Kefir (içmek için)
1 litre: 10 TL
2 litre: 18 TL
3 litre: 26 TL
Sadece elden teslimatlar içindir! Günlük yağlı süt ile yapılır. Bir gün öncesi haber vermek gereklidir. Katkısız, doğal...

Fiyatlar arz ve talebe göre değişmektedir.

Kargo masrafı size aittir. Genelde 12TL-25TL arası bölgeye ve paket boyutuna göre değişir. Öncesinde telefon açıp tahmini olarak öğrenebilirsiniz benden. Kargo bedelini kargo şirketine ürün geldiğinde kapıda ödüyorsunuz.

ayrıntılar

İçmek için alınan kefir kısa sürede tüketilmelidir (2-3 günde). Buzdolabında saklanmalıdır bu süre esnasında.

Kefiri el , yüz ve saçlara da sürebilirsiniz. Bizde her zaman fazla olduğu için çöpe atmaktansa bu şekilde değerlendiriyoruz. Bir zararını görmedik şu ana kadar.

Mayalanma süresini çok uzatırsanız oldukça ekşi belki biraz alkol oranı artmış bir içecek oluşuyor. Midesi sağlam olanlar bu şekilde de deneyebilir. Ama üremesi bakımından en verimlisi 24 saatte bir mayalamak.

Kullanılan sütün yağ oranı ne kadar yüksek olursa oluşan kefirin yoğunluğu da yüksek oluyor.

Kefiri süzdükten sonra mümkün olduğunca temiz su ile durulayın. Eğer çeşme suyuna fazla güvenemiyor ama litrelerce içme suyunu da harcamak istemiyorsanız; duruluma işlemini yine de çeşme suyu ile yapıp en sonda hafifçe içme suyunu üstünden gezdirin. Ben yıllardır İstanbul'da o şekilde yapıyorum, mayalar da her zaman çoğaldı ve sağlıklı durumda oldular. Bazı yerlede 'asla çeşme suyu kullanmayın' diyorlar ama dediğim yöntemle sorun olmuyor.

Bir kere aldığınız bu kefir mayasını yıllarca çoğaltarak kullanabilirsiniz. Kısa bir süre sonra arkadaş ve akrabalarınıza da dağıtıp onların da kefir üretmesini sağlayabilirsiniz.

10 gram ile ilk 5-10 gün yaklaşık bir-iki orta boy su bardağı miktarında kefir elde edilir. Sonraki günler bu hızlı bir şekilde artar eğer düzenli mayalarsanız. Kuru maya değildir, videoda da göründüğü gibi yaş mayadır.

Ürünler hakkında sorularınızı (kullanım hakkında özellikle) e-posta veya özel mesajla cevaplamıyorum. Sürekli aynı sorularla karşılaşmak çok zamanımı alıyor. Instagram ve Facebook saylarımızda bulamadıysanız cevabınızı o kanallardan sorunuz lütfen. İlk fırsatta mutlaka cevaplarım.

Instagram

Kefirmarket Yetkili süt kefiri satış temsilcilerimiz: Uğur KAYLAN , Yalçın YAZGAN , Sema KILIÇ. Bu kişiler KefirMarket'in süt kefirini çoğaltma ve satma yetkilerine sahiptirler.

Messenger uygulamanızdan alttaki imajı tarayarak benimle mesajlaşabiirsiniz :