0

Su kefiri kısaca nedir ?

Su Kefiri (Japon Kristali)

Su kefiri, su kefiri taneleri ile yapılan probiyotik bir içecektir.

Su kefiri taneleri nedir?
Su kefiri taneleri, simbiyotik bir ilişki içinde bulunan bakteri ve mayadan oluşur.

Kefir denmesinin sebebi görüntüsünün süt kefirine benzemesindendir. Ayrıca süt ürünlerini tüketemeyenler için su kefiri ideal bir alternatiftir.

Kısaca nasıl yapılır?
Su kefiri taneleri şekerli suda 48 saat bekletilir. Sonrasında süzülür ve içilir.

Ne işe yarar?
Çeşitlilik bakımından süt kefiri kadar bakteri ve maya barındırmasa da süt kefirinde bulunmayan bakteri ve mayalar ihtiva eder. Süt kefirinin etkisi olmasa da yoğurttan çok daha etkilidir (fayda bakımından).
Süt ürünleri tüketemeyen veya süt kefirinde yüksek oranda bulunan kalsiyum ve magnezyum tüketmek istemeyenler su kefirini tercih edebilir.

Sukefiri

hazırlanış

Metal süzgeç ve metal kaşık kullanmayınız. Süzgeç olarak plastik süzgeç kullanın. Çelik, metal tarzı tel olmamalı. Kavanoz ise hava almalı. Mayalama esnasında üstü pamuklu tülbent tarzı bir bez ile kapatılmalı.

Not:

Mayalama süresi 24-48 saattir.

Gereken malzemeler (1 litrelik üretim için):
50 gram su kefir taneleri+ 1 litre temiz içme suyu + 80 gram şeker + yarım limon ve cam kavanoz, plastik süzgeç vs...

Adım adım :

1- Bir litre suyu ve 80 gram şekeri bir cam kavanozda karıştırın.

2- Oda sıcaklığındaki bu karışıma 40-50 gram civari su kefiri tanelerini ve limon suyunu ekleyin. Kavanozun üstüne pamuklu bez ve lastikle kapatın.

3- Ayrıca isterseniz içine doğal yöntemle kurutulmuş meyve (üzüm, erik, elma gibi) ekleyebilirsiniz..

4- 48 saat sonra plastik süzgeç ile taneleri süzünüz (3-4 günü geçmese iyi olur). Meyve ve limon artıklarını atınız.

5- Süzdüğünüz içeceği dışarıda ağzı kapalı şeklinde uzun süre tutmayınız. Şişenin patlama riski var. Buzdolabında saklayınız eğer içmiyorsanız.

6- Su kefiri tanelerini yeni bir karışıma ekleyip yeni bir mayalama döngüsüne başlayabilirsiniz. Taneleri su ile durulamayınız veya çok çok az temiz su üzerinden gezdiriniz.

7- Eğer ikinci fermantasyon yapacaksanız süzdüğünüz içeceği (mayalar olmadan) tel kapaklı şişeye içinde yeterli hava kalacak şekilde doldurup ve 1.5 parmak yüksekliğinde meyve suyu ekleyip bir-iki gün bekletebilirsiniz. Şişe hava almamalı ve vermemeli. Sağlam şişe kullanınız. Açarken dikkatlice açınız.

sipariş kargo ile

Sipariş için sepetinizi tamamlayın. Ödeme seçeneği:
Havale veya eft

Hakan KIRIK
Garanti Bankası
357 - 6688652 ORTAKLAR CADDESİ
TR10 0006 2000 3570 0006 6886 52

TR'siz ve boşluksuz IBAN :
100006200035700006688652


Garanti bankası QR kod ile göndermek için tıklayın.

Sepetinizi onayladıktan sonraki adımda belirteceğiniz Eposta adresi ve telefon bilginiz ile siparişinizi 'GÖNDERİ DURUMU'ndan her an takip edebilirsiniz. (Sipariş formunu dolduran müşteriler özellikle)
Kargo ücreti size aittir.

Eposta adresi ve telefon bilginiz ile siparişinizi 'GÖNDERİ DURUMU'ndan her an takip edebilirsiniz.
Kargo ücreti size aittir.

Satış sözleşmesi: Sözleşmeyi kabul ediyorum

Not:

İstanbul'dan tüm Türkiye'ye kargoyla gönderilir.

Eğer kargonun her gün uğramadığı bir bölgede iseniz bunu bana belirtin ki kargoyu telefon ihbarlı yollayayım. Bu durumda kargoyu şubeden siz teslim almalısınız. Aksi halde kargo şubesinde dağıtım gününe kadar bekler ve bozulma riski ortaya çıkar. Normal durumda da telefon ihbarlı gönderi talep edebilirsiniz tabi ki. 

Su Kefir Fiyatı

40 gr: 160 TL

Fiyatlar arz ve talebe göre değişmektedir.

Kargo masrafı size aittir. Genelde 12TL-25TL arası bölgeye ve paket boyutuna göre değişir. Öncesinde telefon açıp tahmini olarak öğrenebilirsiniz benden. Kargo bedelini kargo şirketine ürün geldiğinde kapıda ödüyorsunuz.

ayrıntılar

Su kefiri taneleri zamanla çoğalır. Fakat çoğalma işleminin başlaması bazen uzun süre alabilir. Kullanılan şekerin organik olması üremeleri için faydalı olabilir.

Eğer yine de üremez ise şekerdeki besin değeri yeterli gelmiyordur. Bu durumda karışıma melas eklemek etkili olacaktır. Ama bu durumda içmek için tadı pek hoş olmayacaktır. Yani sadece çoğaltmak için düşünün bu yolu. Sonrasında 2-3 kere normal yoldan mayalarsanız eski haline döner maya taneleri.

Kullandığınız su temiz içme suyu olmalı. Hijyene büyük önem veriniz. Cam kase veya kavanozları kaynar su ile sterilize edin. Kaplarınızı iyi örtün, hava alsın ama başka bir şey asla içine girmesin, özellikle meyve sineğine dikkat !

Kullandığınız şekerin, meyvelerin vs... rengine göre su kefiri taneleri de renk alacaktır.

48 saat sonra süzdüğünüz sukefirinin üzerine meyve suyu ekleyerek sonrasında da hava almayacak bir şişede 2 gün beklettiğinizde çok güzel gazlı bir içecek meydana gelecektir. Şişenin basınç altında patlama riskini düşünerek hareket etmenizde fayda vardır. Birkaç kişinin elinde şişe patladığını okuduk bazı yazılarda…. Tel kapaklı şişe kullanın. Instagram ve Facebook'da çok kez paylaştım görüntüleri...

Ürünler hakkında sorularınızı (kullanım hakkında özellikle) e-posta veya özel mesajla cevaplamıyorum. Sürekli aynı sorularla karşılaşmak çok zamanımı alıyor. Instagram ve Facebook saylarımızda bulamadıysanız cevabınızı o kanallardan sorunuz lütfen. İlk fırsatta mutlaka cevaplarım.

Instagram